Nemzeti tulajdon a pénzügyi intézményekben
A pénzügyi szektort érintő lépés volt 2014-ben, hogy a Kormány felkérte a Magyar Nemzeti Bankot (MNB) a nemrég állami tulajdonba került Magyar Kereskedelmi Bank (MKB) megerősítésére és újjászervezésére, e körben garantálják az MKB teljes likviditását, a jegybanki mérleggel ’védőhálót nyújtva’ a pénzintézetnek. A reorganizációt követően azt fogják javasolni, hogy a pénzintézet ne maradjon állami tulajdonban. Továbbá az állam megvásárolta Budapest Bankot is, ahova várhatóan az állam mint tulajdonos május-június környékén léphet be teljes hatáskörrel.
Ezzel elérték az 50 százalék feletti nemzeti tulajdonrészt a magyar pénzügyi intézményrendszerben.
Sikeresen és a tervek szerint zárult az adásvételi ügylet az MKB Bank régi és új tulajdonosa között 2014. szeptember 29-én, a Bayerische Landesbank és a magyar államot képviselő nemzeti fejlesztési miniszter által aláírt szerződés alapján a bank hazai tulajdonba került.
A magyar állam 55 millió eurót fizetett az MKB részvényeinek 99,99 százalékáért, az eladó pedig vállalta, hogy az átadás előtt 270 millió eurós tőkerendezést hajt végre a bankban. Az adásvételi szerződésben foglalt feltételek teljesültek, így véglegessé vált az MKB Bank értékesítése. Sikerült tartani a tranzakció eredeti, igen feszes menetrendjét, ugyanakkor a tulajdonosváltás nem volt hatással a bank szokásos üzletmenetére, nem érintette hátrányosan az ügyfeleket.
Az MKB a jövőben nagyobb szerepet kíván vállalni a hazai vállalatok finanszírozásában, így egyenrangú stratégiai szerepet kap a lakossági üzletág: az ügyfelek a befektetési szolgáltatások és az elektronikus csatornák terén már a közeljövőben találkozhatnak az MKB fejlesztéseivel.
Amennyiben jogi témában tanácsra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.