Rugalmas foglalkoztatás – Atipikus formák (1)

Az új Mt. (2012. évi I. törvény) egyik bevallott célja a foglalkoztatás rugalmasítása volt.
Tulajdonképpen az Mt-ben vagy munkaviszonyban már atipikus a napi 8 órás, azaz heti 40 órás teljes munkaidős, határozatlan időre szóló munkaviszony keretében való foglalkoztatástól eltérő minden másfajta munkaviszony, vagy munkavégzési jogviszony.
 
Azaz tipikus:
  • a határozatlan idejű,
  • teljes munkaidőre
  • heti 40 órás munkaidőre
  • egy munkáltató és munkavállaló között,
  • egy munkakör ellátására létrejött foglalkoztatás.
Hangsúlyoznánk, hogy a rugalmas munkavégzés nem biztos, hogy atipikus foglalkoztatási forma, hiszen a munkaidő-beosztás szabályait (munkarend) a munkáltató állapítja meg.

Ez nem atipikus forma, de egy rugalmasítási lehetőség a tipikus munkaviszonyban, ezért érdemes megemlíteni.

Általános munkarend, amikor a munkáltató a munkaidőt heti 5 napra, hétfőtől péntekig, egyenlően osztja be, napi 8 órára teljes munkaidőnél általában (de az lehet rövidebb vagy hosszabb teljes munkaidő vagy részmunkaidő).

Kötetlen a munkarend, ha a munkáltató a napi munkaidő legalább fele beosztásának jogát – a munkakör sajátos jellegére tekintettel – a munkavállaló számára írásban átengedi.

Egyenlőtlen munkaidő-beosztásról beszélünk, ha a munkáltató a munkaidőt a hét minden napjára vagy az egyes munkanapokra egyenlőtlenül osztja be. Egyenlőtlen munkaidő-beosztás csak akkor állapítható meg, ha a munkáltató munkaidőkeretet vagy elszámolási időszakot alkalmaz.


Amennyiben jogi témában tanácsra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]