Szabadság kiadásának szabályai

A munkáltató a szabadság kiadásának időpontját a munkavállaló előzetes meghallgatása után határozza meg.
A szabadságot – eltérő megállapodás hiányában – úgy kell kiadni, hogy tartama legalább összefüggő 14 napot elérje.
 
A szabadság kiadásának időpontját a munkavállalóval legkésőbb a szabadság kezdete előtt 15 nappal közölni kell.
 
Az eltérő megállapodás lehetősége mind a munkavállaló javára, mind a hátrányára engedi az eltérést.
 
A szabadságot a tárgyévben kell kiadni főszabály szerint.
 
A szabadság tárgyévet követő kiadásának, igénybevételének törvényben meghatározott eseti lehetőségei azt a kettős célt kívánják elérni, hogy pihenőideje abban az évben legyen a munkavállalónak, amikor az elfáradást eredményező munkát végezte, de indokolt, méltányolandó esetben a munkáltató is kezdeményezhesse, hogy a szabadság egy részét elhalaszthassa.
 
Lehetősége van arra a munkáltatónak, hogy a szabadság kiadásának közölt időpontját módosítsa, vagy a munkavállaló már megkezdett szabadságát megszakítsa. Ezt a munkáltató csak akkor teheti meg, ha kivételesen fontos gazdasági érdeke vagy a működését közvetlenül és súlyosan érintő ok indokolja. A munkáltató köteles megtéríteni a munkavállalónak a kiadás időpontjának módosításával vagy megszakítással összefüggésben felmerült kárát illetve költségeit. A szabadság alatti tartózkodási helyről a munkahelyre és a visszautazással, valamint a munkával töltött idő a szabadságba nem számít be.
 
A szabadságot a munkaidő-beosztás szerinti munkanapokra kell kiadni. Részmunkaidőben dolgozó munkavállaló esetében, a munkavállaló a szabadság kiadása során a beosztással azonos tartamra mentesül munkavégzési kötelezettsége alól és a kiadott szabadságot ezzel egyező óraszámban kell elszámolni.


Korábbi kapcsolódó szakmai anyag: http://www.vallalkozo.info/hirek/szabadsag-penzben-megvaltas

Amennyiben jogi témában tanácsra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]