Új ptk – felelősség szabályozása (2)

A korábbi szabályozás egyik problémája volt, hogy a teljes kártérítés elvén alapult, ami azonban sok esetben indokolatlan és méltánytalan. Ez azt jelentette, hogy meg kell téríteni mindent a ténylegesen beállott kárt, az elmaradt hasznot is. De minden kárral előre számolni nem lehet. Az Új Ptk. a gyakorlatot alapul véve kimondja, hogy a károkozó csak olyan kár megtérítésére köteles, amelyet a szerződéskötéskor, illetve – deliktuális felelősség esetén – a károkozó magatartás tanúsításakor előre láthatott.
Az Új Ptk. rugalmasabbá teszi a felelősségkorlátozás szabályait. A törvény ugyanis – tekintettel az elhatárolás nehézségére – lehetővé teszi a súlyosan gondatlan szerződésszegésért való felelősség korlátozását, így a tilalom csupán a szándékos szerződésszegésért való felelősségre, valamint – értelemszerűen – az életet, testi épséget vagy egészséget megkárosító szerződésszegésért való felelősségre terjed ki.
 
A Régi Ptk. a felelősségkorlátozás érvényességéhez megköveteli, hogy az ezzel járó hátrányt az ellenszolgáltatás megfelelő csökkentése vagy egyéb előny kiegyenlítse. E követelmény a gyakorlatban komoly bizonytalanságot okozott. Az Új Ptk. e követelményt már nem tartalmazza, a felelősség az általános érvénytelenségi okok korlátjai között szabadon korlátozható.
 
A felelősségkorlátozás a vezető tisztségviselők tekintetében is lehetséges. A felelősségkorlátozás lehetőségét a vezető tisztségviselők kapcsán az Új Ptk. sem tartalmazza kifejezetten, de azzal, hogy a szerződésszegésért való felelősség szabályait rendeli alkalmazni, egyértelművé teszi, hogy a szerződésben a vezető tisztségviselő felelőssége – a társaság és a vezető tisztségviselő közötti hatállyal – korlátozható.

Korábbi kapcsolódó szakmai anyag: http://www.vallalkozo.info/jog/uj-ptk-felelosseg-szabalyozasa-1

Amennyiben jogi témában tanácsra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.