Végelszámolás lefolytatása (1)

A végelszámoló a végelszámolás során a cég vagyoni helyzetét felméri, követeléseit behajtja, tartozásait kiegyenlíti, jogait érvényesíti és kötelezettségeit teljesíti, vagyoni eszközeit pedig szükség esetén értékesíti.
Ha arra a döntésre jut egy vállalkozás, hogy inkább abbahagyja működését, és nem kell felszámolást lefolytatni akkor végelszámolás következik. Ennek lépései közül az első ennek elhatározása és kimondása és végelszámoló választása, a második az előkészítés, azaz a volt tisztségviselő feladatai, a harmadik a végelszámolás megindítása, a negyedik az értesítések, az ötödik lépés az igények jegyzékbe foglalása, hatodik lépés a nyitómérleg elkészítése.

7. lépés maga az eljárás lefolytatása

A hitelezők kielégítése után fennmaradó vagyont a cég tagjai (részvényesei) között pénzben vagy természetben felosztja, és a cég működését megszünteti.

A végelszámoló jogosult a cég által kötött szerződéseket azonnali hatállyal felmondani, vagy ha a felek egyike sem teljesített szolgáltatást, a szerződéstől elállni (kivéve egyes szerződéstípusokat, pld. munkaszerződés).

Ha a végelszámolás a megindításának évében nem fejeződik be, a végelszámoló a számviteli törvényben meghatározott üzleti évenként köteles elkészíteni a számviteli törvény szerinti beszámolót és az adóbevallást, annak feltüntetésével, hogy a cég végelszámolás alatt áll.

A végelszámolás kezdő időpontját követően a végelszámoló évente tájékoztatót készít a legfőbb szerv és a cégbíróság részére, melyben be kell mutatnia a végelszámolás alatt álló cég helyzetét, annak okát, hogy az eljárás befejezésére miért nem került még sor, továbbá tájékoztatást kell adnia az eljárás befejezésének várható időpontjáról is.

Korábbi kapcsolódó szakmai anyag: http://www.vallalkozo.info/hirek/vegelszamolasbol-felszamolas

Amennyiben adó témában tanácsra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.