Kárpát-medencei Magyar Vállalkozói Szövetségek Nemzeti Fóruma vezetői konferencia üzenete – Vállaljuk fel közösségünket!
A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége és több, mint húsz határon túli magyar vállalkozói szövetség 2019 decemberében írták alá az együttműködési szerződést, melynek célja a Kárpát-medencei gazdasági kapcsolatok erősítése. A járványos időszakban online konferenciák keretében találkoztak a tagok és készültek fel a Covid utáni időszakra. Idén február-márciusban nyílt lehetőség a személyes találkozásra. A kaposvári nemzetközi konferenciát követően márciusban Budapesten is találkoztak a Fórum tagjai a VOSZ által alapított Év Vállalkozója Díjátadó ünnepséghez kapcsolódóan, ahol 2 határon túli magyar szövetség vállalkozója is díjazásban részesült.
A rendezvényen először Skapinyecz Péter a CED cégvezetője tartott előadást a 2022. évi tervekről és lehetőségekről.
Majd Czomba Csaba a Fórum elnöke ismertette a 2022. évi program tervezetét. A tervek között szerepelt a június végi Kárpátaljai Turul Expo-n való részvétel, ami időközben szertefoszlott. Maradtak szerencsére megvalósítható tervek is, egy májusi videó konferencia, egy második félévi elnökségi értekezlek valamelyik határon túli szervezet szervezésében valamint decemberben évértékelő ülés Budapesten a VOSZ által alapított Év Vállalkozója Díjátadó ünnepséghez kapcsolódóan, ahol ismét 2 határon túli magyar szövetség tagvállalkozója kap majd díjat.
Az előadásokat követően a Fórum tagjai kellemes hangulatú beszélgetés során bemutatták régiójuk jellegzetességeit, szövetségüket, munkájukat, sikereiket és azokat a kihívásokat, amelyek előttük állnak.
Sokat tanultunk egymástól, láttuk, hogy mindenki másképp csinálja és minden szövetség keményen dolgozik, hogy tagjait segítse. Az egyes szövetségek taglétszáma is eltérő 30 és 2600 között változik.
Az erélyi 7 szövetség összefogása – Székelyföldi Vállalkozói szövetségek Fóruma - kézzel fogható eredményt hozott, a tagok olcsóbban kapják a MOL-tól az üzemanyagot. A szövetségek vezetői és munkatársai kemény munkával segítik tagjaik boldogulását, különböző üzleti eseményeke, találkozókat szerveznek pl. business vitamin, kávészünet stb. a kapcsolatok erősítése érdekében.
Az Erélyi fiatal vállalkozók szerint fontos, hogy hidat képezzünk a fiatal és a tapasztalt vállalkozások között valamint a vállalkozások és a hivatali szakigazgatási szervek között.
A Nyugat-Bácskai tagunk a szórvány magyarság vállalkozásait segíti minden eszközzel, többek között magyarok által termelt élelmiszerek és egyéb termékek vásárlásával, pályázatírással, tájékoztatással stb. Céljuk a civil szféra, a vállalkozások és az önkormányzatok közötti harmonikus kapcsolat kiépítése. Az erős családi vállalkozások a helyben maradás zálogai, ezeket kell erősíteni.
A Felvidéki vállalkozói szövetég csak néhány éve alakult, de lendületes, kreatív munkával elérte, hogy sok vállalkozás lett a tagja. Itt fogalmazódott meg a címben szereplő üzenet is.
Kovászna megyei tagunk 25 éves múlttal rendelkezik. Tagságát szakmai csoportokba szervezte, hogy minél hathatósabban tudja támogatni tevékenységüket.
A vajdasági szövetségek nagyrészt területi/kistérségi/városi alapon szerveződtek, egyesek közel 100 éves múltra tekintenek vissza. Rendszeres találkozók szervezésével, tájékoztatással, oktatással és üzleti eseményekkel segítik a helyi vállalkozások fenntartható fejlődését. Fontos számukra a szakmai hitelesség, az aktív tagság igényeinek kiszolgálása és a passzív tagság aktivizálása.
A résztvevők egyetértettek abban, hogy fontos a vállalkozások képzése, amelyre az online világban határok nélküli lehetőség nyílik. Erősíteni kell az összefogást az egyes régiókban, ápolni kell a kapcsolati tőkét, segíteni a tagok közötti üzleti kapcsolatokat. Fontos a jó kapcsolatok kialakítása, ápolása az állami intézményekkel, iskolákkal valamint a tag vállalatok közötti konkrét gazdasági kapcsolatok létrehozása az egyes régiók szintjén és a Fórum szintjén is.
Ezen az úton már elindultunk, egyik Komárom-Esztergom megyei VOSZ tagunk - aki részt vett a rendezvényen - a Kárpát-medencében megtermelt magyar termékeket szándékozik forgalmazni Magyarországon előbb ténylegesen majd web kereskedelemben is. A Fórum kifejezett célja a gazdasági kapcsolatok újraélesztése.
Valamennyi határon túli szövetség aktív szereplője a civil térnek a saját régiójában. Különböző vállalkozói rendezvényeket tartanak, szerveznek fesztiválokat, tematikus napokat, részt vesznek különböző helyi kiállításokon.