A hőség miatt bekövetkező betegségek és egészségkárosodások

A következőkben ismertetem a hőség miatt bekövetkező betegségeket és egészségkárosodásokat az NMH MMI Munkavédelmi Főosztályának tájékoztatója alapján.

A magas UV sugárzás miatt rövid idő alatt bekövetkezik a bőr leégése. Emellett az UV sugárzás az immunrendszert is károsítja illetve komoly szemkárosodások is kialakulhatnak.

Hőpangás a melegben akkor alakul ki, ha a szervezet nem képes leadni a termelt hőmennyiséget. Ilyen jelenség alakulhat ki magas páratartalom esetén fokozott erőkifejtésnél, amennyiben a hőleadás gátolt. (Magas külső hőmérsékleten csak párologtatással adhatunk le hőt, de nagy páratartalom esetén ez is akadályozott.) Nyáron, kánikulában, párás időben alakul ki olyan személyeken, akik nem tudnak védekezni a hőfelvétel, a napsütés ellen. Akkor is kialakul, ha fokozott hőtermelés (erőteljes izommunka) mellett gátolt a hőleadás (pl. munkaruha miatt). A hőpangás kritikus értéke 41 C foknál van. Veszélyeztetettek: az ún. hőmunkások (öntődei, kemence melletti munkások).

Napszúrás

Szabadban napszúrás a fedetlen fejet érő közvetlen és erős napsugárzástól alakul ki. Az erős napsugárzás agyi vérbőséget okoz, melynek tünetei: kábultság, fejfájás, szédülés, tudatzavar, eszméletlenség, hányinger, hányás és a bőr napégéses gyulladása. Enyhe esetben a beteg hűvös helyen történő elhelyezése, hűvös borogatása, súlyosabb állapotban kórházi megfigyelés szükséges. Súlyos esetben a napszúrás halálhoz is vezethet.

Hőséggörcs

Az erős izzadás következtében só- és folyadékvesztés alakul ki, amely a vázizmokban fájdalmas kontrakciókat okoz. Akkor is kialakul, ha az elvesztett folyadékot kizárólag vízzel pótolják. Leggyakrabban melegüzemi munkásoknál, bányászoknál fordul elő erőteljes fizikai aktivitást követően. A bőr hideg és nedves, az izmok nyomásérzékenyek, duzzadtak.

Hőkimerülés

Meleg környezetben végzett tartós nehéz fizikai munka és elégtelen sóbevitel következménye. Tünetei: vörös, verejtékes bőr, láz, feszítő fejfájás, szédülés, szapora pulzus. Ha a verejtékezés megszűnik, hőgutává súlyosbodhat.

Hőguta

A hőszabályozás elégtelensége miatt létrejött életveszélyes állapot. A verejtékezés megszűnik, a szervezet nem képes a felesleges hőmennyiséget leadni, emiatt a testhőmérséklet megemelkedik (sok esetben több mint 40 C fok fölé).

A klasszikus hőgutát igen magas külső hőmérséklet és páratartalom, valamint a verejtékezés hiánya miatti csökkent hőleadás okozza. Ennek áldozatai leggyakrabban az idős, legyengült egyének nyári hőség idején.

A hőguta másik formáját a meleg, párás környezetben végzett erőkifejtés okozza.

Amíg a klasszikus hőguta többeket érint és ebben a nők veszélyeztetettebbek, addig a fizikai munkavégzés során jelentkező hőguta főleg fiatal, egyébként egészséges egyéneket, főként férfiakat érint. A szabadban dolgozók, ipari munkások mellett a sportolók tartoznak a veszélyeztetettek közé.

Tünetei: a testhőmérséklet hirtelen emelkedése, sápadt, forró és száraz bőr, szapora pulzus, alacsony vérnyomás, ritmuszavar, ischaemiás panaszok, tüdővizenyő, periodikus légzés, fokozott reflexek, görcsök, delírium, kóma. Emellett hányás, hasmenés, vizelés hiánya, kiszáradás is tapasztalható. Az érintett eszméletlen is lehet, kezelés nélkül, akár halálhoz is vezethet. Azonnali kezelést igényel!

A beteget mielőbb hűvös helyre kell vinni Ezekben az esetekben a legfontosabb a testhőmérséklet csökkentése, fizikai hűtéssel (ruházat eltávolítása, 15 C fokos vízzel permetezés, borogatás). A hőguta kórházi ellátást igényel!

Amennyiben munkabiztonság témában tanácsra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.

Előző cikkünket  "A várható magas napi középhőmérséklet miatt szükséges intézkedésekről címmel ajánlom olvasóim figyelmébe.

Kling Péter

 

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]