A kivitelezői tevékenység előzetes bejelentésével kapcsolatos tájékoztató

Az Nemzeti Munkaügyi Hivatal Munkavédelmi és Munkaügyi Igazgatóságának közleményt adott ki a kivitelezői tevékenység előzetes bejelentésének kötelezettségével kapcsolatosan, melyet most fogok ismertetni.

Az építőipari kivitelezési munkákat végző kivitelezők az utóbbi időben nem tesznek eleget a jogszabályon alapuló bejelentési kötelezettségüknek arra hivatkozva, hogy azt az un. „etdr rendszerbe" bejelentették.

Az építőipari kivitelezési tevékenység bejelentési kötelezettségét két jogszabály írta elő:

Az egyik jogszabály:

1.) Az építőipari kivitelezési tevékenységről szóló 191/2009. (IX. 15.) Korm. rendelet (továbbiakban: Korm. rendelet) 5. § (8) bekezdése és a 29. §.

Ezt a bejelentést az építtetőnek az építésfelügyeleti hatóság felé kellett megtenni.

„5. § (8) A 29. § szerint előzetes bejelentéshez kötött építőipari kivitelezési tevékenység akkor kezdhető meg, ha a tevékenység tervezett megkezdését a 29. §-ban meghatározottak szerint az építésfelügyeleti hatóságnak az építtető bejelentette és az építésfelügyeleti hatóság a kivitelezési tevékenység megkezdését, végzését nem tiltotta meg."

A bejelentés tartalmára, a Korm. rendelet 29. § (2) bekezdése vonatkozott.

A második jogszabály:

2.) Az építési munkahelyeken és az építési folyamatok során megvalósítandó minimális munkavédelmi követelményekről szóló 4/2002. (II. 20.) SzCsM-EüM együttes rendelet (továbbiakban: R.) 5. § (1) bekezdés.

Ezt a bejelentést a kivitelezőnek az illetékes kormányhivatal munkavédelmi felügyelősége felé kellett megtenni.

5. § (1) A kivitelező az építési munkahely kialakításának megkezdése előtt a 3. számú melléklet szerinti előzetes bejelentést köteles megküldeni az építési munkahely szerint illetékes fővárosi és megyei kormányhivatal munkavédelmi felügyelőségéhez, abban az esetben, ha

a) az építőipari kivitelezési tevékenység időtartama előreláthatóan meghaladja a 30 munkanapot és egyidejűleg ott több mint 20 fő munkavállaló végez munkát;

b) a tervezett munka mennyisége meghaladja az 500 embernapot.

A bejelentés tartalmára a R. 3. sz. melléklet vonatkozik.

A Korm. rendeletben meghatározott, az építőipari kivitelezési tevékenység tervezett megkezdésére irányuló bejelentés felépítése és tartalma nem egyezett meg a R. 3. sz. mellékletének tartalmával!

A Korm. rendelet 2013. október 1-én hatályba lépett módosítása során - az elektronikus építési napló bevezetésével egy időben, - törlésre került az 5. § (8) bekezdése, valamint a 29. §.

A módosítás értelmében az építtetőnek az Országos Építésügyi Nyilvántartás üzemeltetőjénél kell kezdeményeznie az elektronikus építési napló készenlétbe helyezését (ez hivatott pótolni a bejelentést).

„24/B. § (1) Az általános építményfajták tekintetében az Országos Építésügyi Nyilvántartás (a továbbiakban: OÉNY) üzemeltetője, a Lechner Lajos Tudásközpont Területi, Építésügyi, Örökségvédelmi és Informatikai Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság (a továbbiakban: LLTK) a Dokumentációs és Információs Központ Üzemeltetési és Adatkezelési Szabályzatában foglaltak szerint helyezi készenlétbe az építtető kezdeményezésére az elektronikus építési naplót, és ahhoz az építtető számára hozzáférést biztosít. Az építtető az elektronikus építési napló készenlétbe helyezését elektronikusan az OÉNY elektronikus építési napló alkalmazási felületén keresztül kezdeményezi az üzemeltetési szabályzatban foglaltak szerint."

A fenti jogszabályváltozás nem érintette a kivitelező bejelentési kötelezettségét, amelyet továbbra is a R. 5. § (1) bekezdés alapján, a 3. sz. melléklet tartalmával kell megtenni az illetékes kormányhivatal munkavédelmi felügyelősége felé.

A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségében számos szakértő dolgozik, akik ilyen kérdésekben támogatni és segíteni tudják Önt és vállalkozását. Forduljon Hozzánk bizalommal a  munkavedelem@vallalkozo.info email címen, vagy a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.

Kling Péter