A kollektív műszaki védelem előnyei

A kollektív műszaki védelmet előnyben kell részesíteni az egyéni védőeszközök alkalmazásával szemben.

A kollektív műszaki védelemmel egy tekintet alá esnek a technológia, a munkafolyamatok, illetve a megelőző intézkedések szabályozására irányuló szervezési intézkedések, amelyek elsődleges célja az expozíciós idő csökkentése és az exponált munkavállalók számának lehető legalacsonyabb szinten tartása.

 Például a felszabaduló káros anyagok ellen elsősorban megfelelő szellőzéssel, helyi elszívással kell védekezni, nem egyéni légzésvédők használatával.

Zajos gép esetén elsődlegesen zajcsökkentéssel (pl. a gép vibrációjának, egyúttal zajkibocsátásának csökkentése megfelelő alapozással, rugalmas alátétekkel), hangszigetelő burkolással, hangelnyelő fallal stb. kell a lehető legkisebbre csökkenteni a zajexpozícióból származó kockázatokat, nem pedig egyéni hallásvédő eszköz használatával.

Szervezési intézkedést jelent például egyoldalú igénybevétellel járó monoton munkavégzésnél a rotáció alkalmazása (a munkavállalók meghatározott időszakonkénti cseréje), vagy a munkahelyi torna bevezetése.

 Fontos, hogy rákkeltővel végzett tevékenység esetén nem javasolt a rotáció: a rákkeltő hatásának kitett munkavállalók számát a munka elvégzéséhez szükséges lehető legalacsonyabb szinten kell tartani. Az expozíciós idő csökkentése nem járhat együtt az expozíciónak kitett munkavállalói létszám növekedésével!

A kockázatok megelőzése vagy csökkentése során alkalmazni kell a műszaki fejlődés eredményeit. A műszaki fejlődéssel nagyobb biztonságot eredményező védekezési lehetőségek nyílnak meg, azonban figyelembe kell venni, hogy ezzel eddig nem ismert veszélyforrások jelennek meg. Ezeket tehát megfelelően kell alkalmazni annak érdekében, hogy az egészség és biztonság védelmi szintje a műszaki fejlődés színvonalával együtt, annak megfelelően emelkedjen.

Például a szalag rendszerű gyártósorok termelékenység növelő fejlesztésnek számítanak. A kiszolgáló személyzet terhelésére viszont új típusú veszélyeket hordoz, pl. monotonitás káros hatásai. Műszaki fejlődés például az automatizálás, a robottechnika alkalmazása is. Ezek a gépek, technológiai sorok jó tervezés, szakszerű kivitelezés és szabályos üzemeltetés esetén jelentenek csak megfelelő védelmet. Ha valami folytán a veszélyes térbe kerül valaki (szabálytalan alkatrész behelyezés, szakszerűtlen tisztítás, karbantartás), a váratlan gépmozgás új és súlyos veszélyforrást jelent!

Amennyiben munkabiztonság témában tanácsra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.

Előző cikkünket  "Kockázatok megelőzése vagy csökkentése címmel ajánlom olvasóim figyelmébe.

Kling Péter