A munkahelyi biztonsági és egészségvédelmi kutatás prioritásai

Az Európai Munkahelyi Biztonsági és Egészségvédelmi Ügynökség (EU-OSHA) azonosította a munkahelyi biztonsági és egészségvédelmi kutatás fő prioritási területeit, amelyek elősegítik Európa 2020-ra kitűzött céljainak megvalósulását. Ezeket a fő témaköröket fogom most ismertetni.

A prioritások négy fő témához kapcsolódnak:

(1) demográfiai változás;

(2) globalizáció és a munka változó világa;

(3) biztonságos új technológiák; és

(4) a vegyi és biológiai anyagokkal szembeni új keletű vagy fokozódó munkahelyi expozíció.

 A prioritások meghatározása lehetővé teszi a kutatási tevékenységek jobb koordinációját és az erőforrások hatékonyabb elosztását a következő években. Ez elengedhetetlen ahhoz, hogy a munkahelyi biztonsági és egészségvédelmi kutatásból olyan gyakorlati és megvalósítható megoldások szülessenek, amelyek kihatnak a munkavállalók biztonságára és egészségére.

Az EU-OSHA válasza az Európa előtt álló jelenlegi kihívásokra „Az európai munkahelyi biztonsági és egészségvédelmi kutatás prioritásai: 2013–2020” című jelentésben olvasható részletesen. A jelentés hangsúlyozza, hogy a munkahelyi biztonsági és egészségvédelmi kutatás képes elősegíteni az intelligens, fenntartható és inkluzív növekedésről szóló Európa 2020 stratégia és Horizont 2020 program célkitűzéseinek megvalósulását.

A szóban forgó terület legújabb tudományos ismereteit, a munka világában bekövetkező változásokat és a munkahelyi biztonságot és egészségvédelmet érintő tendenciákat figyelembe véve a jelentés az alábbi kihívásokat vizsgálja meg:

• Demográfiai változás – mivel Európa lakossága egyre idősebbé válik, az a kihívás áll a kontinens előtt, hogy képessé tegye az idősebb munkavállalókat arra, hogy hosszabb ideig maradjanak aktívak és termelékenyek, és hogy nőjön a foglalkoztatott idősebb munkavállalók aránya. A női foglalkoztatási ráta emelkedése maga után vonja azt, hogy mélyebb ismeretekre kell szert tennünk a kifejezetten a nőket érintő munkahelyi biztonsági és egészségvédelmi kérdésekről. A migráció is fokozza a munkaerő sokszínűségét. Meg kell értenünk, hogyan kell módosítani a munkahelyek kialakításán és a munkaszervezésen ahhoz, hogy e változásokat már a munkaerő összeállítása során jól kezeljük.

• Globalizáció és a munka változó világa – a szervezeti átalakítások, az információs és kommunikációs technológia terjedése és a szolgáltatási szektor térnyerése a feldolgozóiparral szemben a munkahelyek bizonytalanságát, a munka intenzívebbé válását, új munkaidő-beosztásokat és gyakran a rendes életritmussal nehezen összeegyeztethető munkaidőt eredményezett. Ennek következtében a munkavállalók nagyobb mértékben vannak kitéve pszichoszociális kockázatoknak. Ahhoz, hogy hatékony megelőzési stratégiákat tudjunk kidolgozni, jobban kell ismernünk a pszichoszociális kockázati tényezők, illetve a megbetegedések és halálesetek közötti kapcsolatot.

• Új technológiák – mivel Európa gazdasága egyre környezetbarátabbá és fenntarthatóbbá válik, egyre nagyobb figyelmet kapnak a megújuló energiával kapcsolatos technológiák, valamint a hulladékgazdálkodás és az újrahasznosítás. E viszonylag új és még mindig fejlődőfélben lévő ágazatok új kockázatokat jelentenek, ezek közé tartozik például az elektromágneses terekkel vagy a biológiai veszélyekkel szembeni expozíció. Meg kell ismernünk ezeket a kockázatokat, és gondoskodnunk kell róla, hogy a munkahelyi biztonsági és egészségvédelmi kutatás beépüljön az új folyamatok és technológiák tervezésébe és fejlesztésébe – megelőzés megfelelő tervezéssel.

• Vegyi és biológiai anyagokkal szembeni expozíció – a halálos kimenetelű munkahelyi balesetek száma csökken, ugyanakkor a munkahelyi megbetegedések okozta halálesetek száma nő. Az innovatív termékek és anyagok fejlesztése, valamint az erőforrás-hatékony, alacsony széndioxid-kibocsátású gazdaság irányába történő elmozdulás új technológiák kialakulásához vezetett, ez pedig új munkahelyi biztonsági és egészségvédelmi kihívásokat vont maga után. A munkavállalók egyre több biológiai és vegyi anyagnak, a hormonháztartást megzavaró anyagnak és új technológiának (például a nanotechnológiának) vannak kitéve, továbbá számolni kell a veszélyes anyagoknak való kombinált vagy vegyes expozícióval is. Jobb kimutatási és azonosítási módszerekre van szükség ahhoz, hogy biztosítsuk e vegyi és biológiai anyagok biztonságos használatát.

Amennyiben munkabiztonság témában tanácsra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.

Előző cikkünket  " A takarítás szabályai címmel ajánlom olvasóim figyelmébe.

Kling Péter

 

 

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]