A munkaügyi ellenőrzés tapasztalatairól 2014. I. negyedévre vonatkozóan

Az NMH Munkavédelmi és Munkaügyi Igazgatóságának a napokban megjelent a tájékoztatója a 2014. első negyedéves munkaügyi ellenőrzés tapasztalatairól. A következőkben ebből fogok ismertetni néhány fontos megállapítást.

2014. január-március hónapokban a munkaügyi hatóság 5 918 munkáltatót ellenőrzött, a vizsgálatok során a foglalkoztatók 58 %-nál talált munkaügyi jogsértéseket, amelyek az ellenőrzés alá vont foglalkoztatottak (34 066 fő) 51 %-át érintették.

Az ellenőrzési tapasztalatok szerint még mindig kiemelkedő szabálytalanság a fekete foglalkoztatás. A munkaügyi jogsértéssel érintett munkavállalók 13 %-át teszi ki a munkaszerződés és bejelentés nélküli munkavégzéssel érintettek száma (2 844 főt érintően került megállapításra), amely tavalyhoz képest magasabb mértékű. A vizsgált időszakban a feketefoglalkoztatás a legtöbb esetben a munkaszerződés szerinti foglalkoztatás létrejöttéhez fűződő bejelentési kötelezettség elmulasztásával valósult meg. Kisebb mértékben ugyan, de szintén jelen van az egyszerűsített foglalkoztatásra irányuló jogviszony létesítésével összefüggő bejelentés nélküli foglalkoztatás, a munkavállalók munkaszerződés nélküli foglalkoztatása és a színlelt szerződéssel történő munkavégzés.

A tavalyi év I. negyedévéhez képest jelentősen nőtt a „feketemunkások” aránya, különösen az építőipari vállalkozások tekintetében (34 %). Az ellenőrzések 16 %-át tartották a felügyelőségek az építőiparban, amely arányaiban növekedést jelent a tavalyi évhez képest.

Az összes feketén foglalkoztatott munkavállaló 5 %-a jutott a mezőgazdasági ágazatra, ami a 2013. évi azonos időszakban mért 4 %-os arányhoz képest 2014-re enyhe növekedést jelent.

A vendéglátásban a tavalyi évhez képest jóval alacsonyabb arányú volt a munkaszerződés és bejelentés nélküli foglalkoztatás (10 %).

A jogerőre emelkedett, feketefoglalkoztatás tárgyban kiadmányozott határozatok alapján 883 munkáltató volt vizsgálható utóellenőrzéssel, mely létszámból a foglalkoztatók 93 %-ának utóellenőrzése teljesült.

A „feketefoglalkoztatással” kapcsolatos utóellenőrzés jelentősége azért kiemelkedő, mert a kötelezés végrehajtásával teljesül az ellenőrzés célja. A munkaügyi hatóság ezáltal tud hozzájárulni a legális adózó munkahelyek számának növeléséhez, a munkavállalók alapvető jogainak (biztosítotti jogviszony, tényleges szolgálati idő rögzítése, egyéb jogviszonyhoz kapcsolódó szabályok betartatása, stb.) védelméhez, valamint a tisztességes verseny érvényre juttatásához és a jogkövető vállalkozások versenyhátrányának csökkentéséhez.

Amennyiben munkabiztonság témában tanácsra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.

Előző cikkünket  " A nyári munkát végzők szabadságára vonatkozó szabályok címmel ajánlom olvasóim figyelmébe.

Kling Péter