Az egyenpotenciálra hozás szerepe az érintésvédelemben

Az egyenpotenciálra hozás (EPH) során a testek és más vezető nem villamos szerkezeteket kötjük össze, hogy azok azonos, vagy közel azonos potenciálra kerüljenek.
Ez többféleképpen valósítható meg:
- egyenpotenciálra hozó hálózattal, amelybe be kell kötni minden olyan fémszerkezetet, gépet, épületszerkezetet, amely az adott helyen, épületrészben nincs villamosan elszigetelve;
- helyi egyénpotenciálú összekötéssel az érintésvédelem hatásosságának növelésére;
- földeletlen egyénpotenciálra hozással, amely önálló érintésvédelmi mód, de csak kivételes esetekben alkalmazható.
Az egyen potenciálra hozás egy balesetvédelmi kialakítás, mely azt jelenti, hogy az épületben található csőrendszereket (víz, gáz fűtés) össze kell kötni,áthidalni egy megfelelő keresztmetszetű vezetékkel.
A magyarországi gáz szolgáltatok kötelezik az új és a régi gáz bekötéseket, üzembe helyezéseket az úgynevezett EPH kialakításra és a nyilatkozat meglétéhez. Az EPH csomópont többnyire a cirkó kazán alatt található meg.
Az eljárás célja hogy a különböző csövek között ne legyen potenciálkülönbség, azaz ne rázhassanak és mindemellett földelve is legyenek. Ezáltal megakadályozható az áramütés a csőrendszeren keresztül.
Ha a kád vagy zuhanytálca fémből készült, akkor azt is be kell kötni az EPH-ba.
Ha többrétegű műanyag csővel történik a fűtés és vízhálózat kiépítése, akkor szükség van egy közbetét kialakítására a kazánnál ahol az EPH kialakítható.
Ha a fűtés és a vízhálózat műanyag csövezésű, akkor csak ebben az esetben biztosítható elektromos szempontból a biztonságos csőrendszer.
Amennyiben munkabiztonság témában tanácsra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.
Előző cikkünket "Az áram-védőkapcsolás alkalmazása az érintésvédelemben” címmel ajánlom olvasóim figyelmébe.
Kling Péter