Egészséges munkahelyek – Kezeljük a stresszt!
Európa-szerte több mint 60 szervezet csatlakozik az EU-OSHA 2014–15-ös kampányához. A következőkben a kiadott tájékoztatót fogom ismertetni.
Az Európai Munkahelyi Biztonsági és Egészségvédelmi Ügynökség (EU-OSHA) ma kihirdette az Egészséges Munkahelyek – Kezeljük a stresszt! elnevezésű 2014–15-ös kampányához csatlakozó uniós hivatalos kampánypartnerek első hullámát.
A kampánypartnerek Európa-szerte sokféle ágazatot képviselnek, és munkaadói és munkavállalói szövetségek, technológiai platformok, civil szervezetek és multinacionális vállalatok tartoznak közéjük. E partnerekhez médiapartnerek csatlakoznak, amelyek elkötelezettek amellett, hogy közvetítsék a munkahelyi stressz és a pszichoszociális kockázatok kezelésének fontosságát.
Az Egészséges Munkahelyek kampányokat több mint 30 országban koordinálják, és ezeket a világ legnagyobb munkahelyi biztonsági és egészségvédelmi kampányaiként ismerik el. A stressz, a 2014–15-ös kampány témája, Európában a második leggyakrabban jelentett munkával összefüggő egészségügyi probléma, és ezt teszik felelőssé az összes kieső munkanap több mint feléért. A kampánypartnerek tudatában vannak azoknak a pozitív hatásoknak, amelyeket a pszichoszociális kockázatok kezelése az általános üzleti teljesítményre, különösen a hosszú távú fenntarthatóságra és a társadalmi felelősségvállalásra gyakorolhat, és jó példával fognak elöl járni, más szervezeteket is a stressz kezelésére ösztönözve.
Az EU-OSHA igazgatója, Dr. Christa Sedlatschek kifejtette, hogy a hivatalos kampánypartnerek körének sokszínűsége elengedhetetlen a kampány sikeréhez. „E szervezetek mind rendelkeznek egy közös jellemzővel: megszállottan odafigyelnek a stressz és a pszichoszociális kockázatok kezelésére. Hivatalos partnereink a munkahelyi stressz kezelésében vezető szervezetek elkötelezett csoportját alkotják, és segíteni fognak a kampány üzenetének az elterjesztésében, amely úgy szól, hogy a pszichoszociális kockázatok ugyanolyan gyakorlatiasan és módszeresen kezelhetők, mint bármely másik munkahelyi biztonsági és egészségvédelmi kockázat. Közreműködésük nélkülözhetetlen a kampánynak a több ágazatban és földrajzi helyszínen, a munkaerő szintjén történő koordinálásához.”
A partnerek cserében elkötelezik magukat amellett, hogy információkat terjesztenek és reklámoznak a kampánnyal kapcsolatban, és azt minden lehetséges kommunikációs csatornán keresztül népszerűsítik. Egyes partnerek rendezvényeket vagy tevékenységeket szervezhetnek, vagy a legjobb gyakorlatot bemutató videókat vagy multimédiás DVD-ket készíthetnek. Idén például a Nemzeti Termelékenységi Központok Európai Szervezete szemináriumot szervez a stressz és a termelékenység közötti kapcsolat témájában, a CESI szakszervezet pedig állásfoglalás elfogadását tervezi, hogy lehetővé tegye számára az európai intézményeknél való lobbizást a munkahelyi stressz kezelésének érvényre juttatása érdekében.
A kockázat megelőzéssel foglalkozó korábbi kampányt végül összesen 87 hivatalos kampánypartner támogatta, amelyek képzések, személyi tanácsadás (coaching), munkaértekezletek, szemináriumok és konferenciák révén mind részt vettek a kampány üzenetének népszerűsítésében. A Toyota Material Handling Europe például arra összpontosított a kampány során, hogy fejlessze a kockázat megelőzéssel kapcsolatos kutatást, képzést, eszmecserét és szakértelmet.
Az EU-OSHA minden európai és multinacionális szervezetet biztat, hogy legyen hivatalos kampánypartner. Mindenkit felkér, hogy jelentkezzen a kampánypartnerség második fordulójára, amire október 31-ig van lehetőség.
Amennyiben munkabiztonság témában tanácsra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.
Előző cikkünket "Munkabalesetek képekben – Targonca” címmel ajánlom olvasóim figyelmébe.
Kling Péter