Kártérítés baleset esetén

A munkáltató kártérítési felelősségét, a kártérítés mértékét és módját a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény részletezi. A kár megtérítésére egyebekben a Ptk. XXXI. fejezetének szabályait kell alkalmazni.

A kár lehet

  1. elmaradt jövedelem (pl. elmaradt munkabér, rendszeres juttatás)
  2. dologi kár
  3. nem vagyoni (tipikusan a személyhez fűződő jogokkal kapcsolatos) kár.

Ha a dolgozó a munkaviszonyával összefüggésben balesetet szenvedett, akkor az emiatt keletkezett kárát a munkáltatójának meg kell térítenie.

Szigorúan nem javaslom a "nem papírozunk, zsebbe megy a fájdalomdíj" megoldást. Elsőre ez a könnyebb út, de ezzel egy hurkot köt a nyakába, aminek a vége a dolgozó kezében van. Innentől a sérültnek szabadjegye van, bármit megengedhet magának, mert úgyse mer neki felmondani, nehogy később mindent kiteregessen. Kevesen vannak, akik ezzel biztosan nem fognak visszaélni.

Ha tényleg nem a munkáltató a vétkes a balesetben, akkor a papírmunka megspórolása nem egy nagy megtakarítás, de még ha kártérítést vagy bírságot kell is fizetni, az is olcsóbb, mint elveszteni a kontrollt a dolgozók felett. (egyébként a munkáltatói felelősségbiztosítás ilyenkor jön igazán jól)

Kling Péter