Kockázatok megelőzése vagy csökkentése
A jelenlevő kockázatok megelőzése, csökkentése a Munkavédelmi törvényben foglalt elvekkel összhangban történhet.
Ha lehetséges, a kockázatot meg kell előzni.
Például, ha nem használunk szerves oldószer alapú festéket, megelőzzük az ebből adódó egészségi kockázatot, tűz- és robbanás-veszélyt. Ha az ablakokat belülről tisztíthatóra tervezzük, megelőzzük a külső tisztítás során fennálló leesési veszélyt. A nagy belmagasságú helyiségekben, csarnoképületekben a világítótestek cseréjéhez – a művelet alkalmi jellege miatt – gyakran szabálytalan munkamódszert és/vagy munkaeszközt alkalmaznak. A munkafeladat erre specializálódott vállalkozáshoz történő kiszervezésével megelőzhető a magasból leesés veszélye.
A kockázati tényezőket (veszélyes anyag, technológia stb.) kevésbé kockázatossal kell helyettesíteni.
Például a szintkülönbség áthidalásához létra helyett lépcső alkalmazása. A kézi festékszórás (az alkalmazott technológia függvényében) helyettesítése gépi festékszórással. Zajos gép helyett kevésbé zajos alkalmazása. Oldószeres helyett vízbázisú festék alkalmazása.
A veszélyt lehetőség szerint a keletkezési helyén kell megszüntetni.
Például ha egy berendezésből káros anyag szabadulhat fel, akkor célszerű a technológiai folyamatot elkülöníteni (külön helyiségbe telepíteni).
A kockázat kezelésekor gondoskodni kell arról, hogy újabb kockázatot ne eredményezzen.
Például ha a kézi anyagmozgatást a nehéz fizikai munka okozta kockázatok miatt targoncák használatával helyettesítjük, meg kell vizsgálni a járművek helyváltoztatásával járó új kockázatokat. Elszívó berendezés alkalmazásakor számolni kell annak zajkibocsátásával, vagy az elszívott káros anyag kibocsátása helyén keletkező veszélyforrással.
Amennyiben munkabiztonság témában tanácsra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.
Előző cikkünket "Megelőző intézkedések meghozatala” címmel ajánlom olvasóim figyelmébe.
Kling Péter