Vendéglátó-ipari gépek, berendezések, eszközök és anyagok kezelése, használata

A kereskedelmi, idegenforgalmi, vendéglátó-ipari tevékenységet ellátó munkáltatóknak a hozzájuk tartozó területen a tűzhelyekre és a főzőedényekre az alábbi szabályok vonatkoznak.

Nyomás alatt lévő főzőüstből az ürítést csak a belső nyomás megszüntetése után és fokozatosan szabad megkezdeni. Tehát előbb ki kell engedni az edényben lévő túlnyomást, utána lehet a kiöntést megkezdeni.

Kiöntéskor a kiöntő csúccsal szemben elhelyezkedni tilos! Ugyanis a kifröccsenő forró étel súlyos balesetet okozhat.

Kiöntést csak fokozatosan szabad végezni.

Buktatóteknőt akaratlan lebillenés ellen biztosítani kell.

Edények fedőjét kézi leemelésnél a test felé húzva kell felemelni, mivel így védelemként is szolgál az esetleges kifröccsenés, vagy forró gőz ellen.

A begyújtásra vonatkozó szabályok:

Gáz- és olajüzemű berendezéseket begyújtani csak a berendezés környezete és az égésterméket elvezető csatornák átszellőztetése után szabad megkezdeni.

Gázcsapot lánggal történő begyújtáskor csak akkor szabad megnyitni, ha a szükséges gyújtóeszköz égő állapotban a begyújtás helyén van.

Begyújtani csak a gázláng várható visszacsapódásának irányától oldalt állva szabad a gázcsapot.

Főzőberendezést fűtésre használni tilos!

Csak hibátlan felületű tűzhelyet szabad üzemeltetni.

Tűz- és robbanásveszélyes anyaggal átitatott ronggyal vagy más eszközzel tüzelő- és fűtőberendezést begyújtani, valamint tisztítani tilos!

Elektromos fűtésű húspárolót vízzel feltölteni és utántölteni csak a berendezés áramtalanítása után szabad.

Amennyiben munkabiztonság témában tanácsra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1 486 18 00 callcenter-en keresztül.

Előző cikkünket  " Munkavégzési szabályok kereskedelmi tevékenységet ellátókra vonatkozóan " címmel ajánlom olvasóim figyelmébe.

Kling Péter

 

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]