Mi történi a testünkkel a stressz alatt?

Ha veszélyt észlelünk, akkor nagyon gyorsan, nagyon sok dolog történik egyszerre a testünkkel.

 Ha veszélyt észlelünk, akkor nagyon gyorsan, nagyon sok dolog történik egyszerre a testünkkel.

 

A testi épségünket fenyegető veszély helyzetben a szervezetünkben  megnő a vérnyomás és a szívritmus, a légzés szaporábbá válik, az izmok feszesebbek lesznek, a pupillák kitágulnak, az izzadás fokozódik, az emésztés lelassul, a nyálelválasztás csökken, a vércukorszint emelkedik, a bőr felszíni erek összehúzódnak, az agyban speciális fájdalomcsillapító hatású anyag szabadul fel. Mi áll a hátterében ezeknek a reakcióknak?

 

A testünknek energia kell akármit is tegyünk - menekülünk, vagy akár támadunk - , a lényeg, hogy gyorsan cselekedjünk és kerüljünk ki a veszélyt jelentő helyzetből.

 

A stressz tehát egy olyan helyzet, amikor a szervezetnek hirtelen sok energiára van szüksége. (A stresszor pedig az a tényező, ami kiváltja a stressz folyamatot.)

Ekkor a máj több cukrot képes az izmok számára kibocsátani. Olyan hormonok szabadulnak fel, melyek segítik a fehérjék és zsírok cukorrá való átalakítását. A test anyagcseréje felgyorsul, előkészítve a terepet a megnövekedett mozgásnak. Ezért nő meg a szívritmus, a vérnyomás, a légzésszám, izomfeszültség. Nyáltermelés és orrnyálkahártya váladék lecsökkenésének oka, hogy megnövelje a tüdőbe vezető légutak méretét. Tipikus stressz tünetnek a száj kiszáradásának ez a közvetlen oka. Az endorfinok, az agyban termelődő fájdalomcsillapítók hatására bőr felületi vérerek összehúzódnak, hogy csökkentsék a vérzést sérülés esetén. A lépből vörösvérsejtek fokozottan jutnak a keringésbe, ezzel is növelve a hatékony oxigénszállítás. A csontvelő több fehérvérsejtet termel az esetlegesen fellépő fertőzés ellen.

 

Ha a veszély elmúlt, akkor a szervezet visszaáll a stressz reakciót megelőző állapotba. Igen ám, de ha a veszély állandósul (huzamosabb ideig ki vagyunk téve életveszélynek), akkor a testünk kimerül.

 

Ezt a reakciót írta le Selye János, a stressz magyar származású kutatója.

 

Soós István

szakpszichológus

 

Amennyiben stressz témában konzultációra van szüksége, kérem írjon itt vagy hívjon a +36 1486 1800 callcenter-en keresztül.

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]