Tőkebevonás - A JEREMIE III.

A lehetséges finanszírozási források számbavétele 19.

Ismétlés:  Mit nevezünk a Magántőkének (private equity)?

A magántőke olyan befektetés, ami tőzsdén kívüli cégek számára biztosít finanszírozást, és amelynek révén a befektető a céltársaságban tulajdonrészt szerez. A magántőkének a finanszírozás céljától illetve a  céltársaság életszakaszától függően számos típusa van, úgymint kockázati tőke, fejlesztő tőke, helyettesítő tőke stb.

JEREMIE III.

Az Új Széchenyi Kockázati Tőkeprogramok Közös Növekedési Alap Alprogram keretén belül 2013 második felében 8 alapot hirdettek ki győztesként. A programot röviden csak Jeremie III-ként emlegetik.
 
A pályázati kiírás legfontosabb követelményei a következők voltak:
 
A Közös Növekedési Alap Alprogram keretében a pályázatnyertes Közvetítők útján támogatásra jogosultak a Magyarország területén, nem a közép-magyarországi régióban székhellyel, illetve Magyarország kivételével az Európai Gazdasági Térség területén székhellyel és Magyarország területén, nem a közép-magyarországi régióban fiókteleppel rendelkező azon mikro-, kis- és középvállalkozások,

  • amelyek (illetve amelyek esetleges jogelődjei) a cégjegyzéki adatok alapján – az első befektetési döntés meghozatalához viszonyítva –legfeljebb öt naptári éven belül kerültek megalapításra, továbbá
  • amelyek, illetve amelyek Ellenőrző, illetve Ellenőrzött vállalkozásai,valamint amelyeknek az őket Ellenőrző vállalkozás Ellenőrzése alatt álló másik Ellenőrzött vállalkozásokkal együttesen számított konszolidált éves nettó árbevétele az első befektetési döntés meghozatalát megelőző egyetlen üzleti évben sem haladta meg az 5 milliárd forintot.

Egy 12 hónapból álló időszak alatt a Közös Növekedési Alap egy Kedvezményezettbe – ideértve a valamely Kedvezményezett, illetve azonos személy(ek) vagy vállalkozás(ok) Ellenőrzése alatt álló vállalkozásokat is – legfeljebb 2,5 millió eurónak megfelelő forint összeget fektethet be.
 
A 1577/2013 kormányhatározat tette lehetővé, hogy az uniós pénzek átstrukturálásával, mind a 8 alap 3-3 milliárd forintnak megfelelő uniós forrással, és a mellétett minimum 30%-nyi saját forrással megkezdhesse működését.
 
A kihirdetett 4 győztes alapkezelő mellett, 4 feltételes nyertest is megjelöltek. A 1577/2013 kormányhatározat tette lehetővé, hogy az uniós pénzek átstrukturálásával, mind a 8 alap 3-3 milliárd forintnak megfelelő uniós forrással, és a mellétett minimum 30%-nyi saját forrással megkezdhesse működését.

Előző cikkünket  "Tőkebevonás -A JEREMIE Kockázati Tőke Program?" címmel ajánlom olvasóim figyelmébe.

Orbán Balázs

Szechenyi_Logo    vosz-logo-szines-feher-hatter-1 1.[1]