Tőkebevonás - A JEREMIE Kockázati Tőke Program
A lehetséges finanszírozási források számbavétele 18.
Ismétlés: Mit nevezünk a Magántőke (private equity)?
A magántőke olyan befektetés, ami tőzsdén kívüli cégek számára biztosít finanszírozást, és amelynek révén a befektető a céltársaságban tulajdonrészt szerez. A magántőkének a finanszírozás céljától illetve a céltársaság életszakaszától függően számos típusa van, úgymint kockázati tőke, fejlesztő tőke, helyettesítő tőke stb.
A JEREMIE Kockázati Tőke Program
A JEREMIE Kockázati Tőke Program az Európai Unió JEREMIE nevű vállalkozásfejlesztési program egyik eleme.
A JEREMIE Kockázati Tőke Program elnevezés hivatalosan nem létezik; a program hivatalos neve Új Magyarország Kockázati Tőke Program, illetve Új Széchenyi Kockázati Tőke Program. Mivel azonban a programot a hazai szakmai köznyelv JEREMIE-programként azonosítja, amely elnevezés azonban utalhat a teljes EU-programcsomagra, vagy annak hazai (mikrohitel – kezességvállalás – kockázati tőke) programjaira is, az egyértelműség kedvéért a továbbiakban a JEREMIE Kockázati Tőke Program elnevezést használjuk.
A JEREMIE Kockázati Tőke Program lényege, hogy az EU (azaz az EIB/EIF) magánbefektetőkkel közösen kockázati tőkealapokat hozott létre azzal a céllal, hogy azok hazai induló vállalkozások részére tőkeemelés formájában finanszírozást nyújtsanak.
Magyarországon a JEREMIE Programot kétszer is elindították. Először 2010 elején, mely az első JEREMIE program (JEREMIE I).A Program során kétféle konstrukcióban (Közös Alap illetve Co-investment) összesen nyolc, egymással versengő kockázati tőkealap jött létre, amelyek 2013 végéig összesen kb. 45 milliárd forint értékben fognak tőkebefektetéseket végrehajtani.
2012-ben a JREMIE Programot újra elindították, mely a JEREMIE II nevet kapta, és amely révén újabb kockázati tőkealapok jöttek létre, számszerint 10. Ebben a programban is kétféle konstrukcióban jöttek létre az alapok. Közös Növekedési Alap jött létre, melyek kisebb seed befektetést hajthatnak végre, míg a 6 nagyobb, Közös Növekedési Alap növekedési tőkét fektethet be az adott. A 10 új tőkealap összesen 41 milliárd forint értékben fog tőkebefektetéseket végrehajtani.
Előző cikkünket "Tőkebevonás - Mi az a JEREMIE program?" címmel ajánlom olvasóim figyelmébe.
Orbán Balázs