Munkaviszony-megbízás-vállalkozás hogy határoljam el? (4)

Melyikben jobb foglalkoztatni munkaviszonyban, megbízásban? Mi a különbség, hogy szabályos?
Az Mt. (Munkatörvénykönyve - 2012. évi I. törvény) hatálya a munkaviszonyokra terjed ki, melynek alanyai a munkáltató és a munkavállaló. A munkaviszony olyan foglalkoztatási jogviszony, amely meghatározott munka, feladat tevékenység elvégzésére jön létre, a munkát biztosító munkaadó és a munkát ellátó munkavállaló között. A munkaviszonyban a felek közötti függőségi viszonyt a munkáltató széleskörű utasítási joga jellemzi. Ebbe beletartozik például a munkaidő meghatározása, a munkavégzés helyének kijelölése, a más munkahelyre történő beosztás joga, az átirányítás, kirendelés, kiküldetés elrendelése, a munkaeszközzel, védőfelszereléssel való ellátás kötelezettsége, a munkakör, munka feladat meghatározása, legalább a minimálbér fizetés teljesítése stb. A munkavállaló a rábízott munkát köteles személyesen elvégezni, más személyt annak ellátásába maga helyett nem vehet igénybe.
A munkajogviszony jellemzői a következők:
-
Alá-fölérendeltségi kapcsolat van a felek között. A munkavégzés önállótlan munkavégzést jelent.
-
A munkáltató széleskörű utasításadási és irányítási joggal rendelkezik, mely a munkavégzés minden elemére kiterjed, akár a végrehajtás módjára is. A munkáltatót ellenőrzési jog illeti meg.
-
A munkavállaló a munkáltató szervezet-rendszerébe integráltan végzi a munkakörébe tartozó munkát, a munkavégzés rendszeres és folyamatos, a munkáltató eszközeivel, az általa megjelölt helyen végzi a munkát.
-
Munkavállalói oldalon csak természetes személy állhat és a munkavégzés kizárólag személyesen történhet.
-
A munkavállaló munkájáért bért kap, a munkavégzés költségét a munkáltató viseli.
Korábbi kapcsolódó szakmai anyag: http://www.vallalkozo.info/hirek/munkaviszony-megbizas-vallalkozas-hogy-hataroljam-el-3