Munkaszerződés, avagy hogyan lesz a munkaviszony?

Munkaviszonyt munkaszerződéssel lehet létesíteni.
Minden szerződést tartalma szerint kell elbírálni Ennek különös jelentősége van a munkaviszonynál, hiszen nem minden szerződéses munkavégzés munkaviszony keretében történik.
Ugyanakkor, ha munkaviszonyról van szó, akkor munkaszerződést kell kötni, nem lehet azt más szerződéssel leplezni. Ezért munkavégzésnél nagyon nagy szerepe van a különböző (megbízás, vállalkozás) jogviszonyok elhatárolásának.
A munkaszerződés
A munkaszerződés alapján a munkavállaló köteles a munkáltató irányítása szerint munkát végezni, a munkáltató pedig köteles a munkavállalót foglalkoztatni és munkabért fizetni.
Azaz a leglényegesebb kötelezettségekkel és jellemzőkkel definiálhatjuk a munkaszerződést, ez a munka, bér és utasítás.
Az új Mt. munkaviszony szabályai között ennél több támpontot is ad, sok szabályt találunk /a törvény Második Részében/. Ugyanakkor ki kell emelni, hogy ezek a szabályok nem kötelezőek általában. Általánosságban a munkaszerződés a munkaviszonyra vonatkozó szabálytól (=jogszabály, kollektív szerződés, üzemi megállapodás) a munkavállaló javára eltérhet.
A munkaszerződést írásba kell foglalni. Az írásba foglalás elmulasztása miatt a munkaszerződés érvénytelenségére csak a munkavállaló hivatkozhat, a munkába lépést követő 30 napon belül. Ez semmiképpen se jelenti azt hogy nem baj, ha nem foglaljuk írásba a munkaszerződést csak a munkavállaló észre ne vegye. Ugyanis ha a munkaszerződést nem foglalják írásba, annak érvénytelenségére a munkáltató egyáltalán nem hivatkozhat, és a munkavállaló is csak 30 napig, ha ezt elmulasztja, a munkaszerződést érvényesnek kell tekinteni.
E szabályoktól sem a felek megállapodása, sem kollektív szerződés nem térhet el.
Azaz szabályszerű az, ha a munkavállalót a munkáltató bejelenti és előtte megköti vele a munkaszerződést, bármelyik elmaradása jogellenes.